Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XII Piknik Jaćwieski w Starych Juchach

Utworzono dnia 20.07.2018
Czcionka:
Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia, po raz dwunasty odbędzie się Piknik Jaćwieski. Impreza objęta jest Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pana Marka Gustawa Brzezina.
Parada historyczna spod Urzędu Gminy Stare Juchy rusza korowodem 4 sierpnia 2018r. o godz. 13:30.
Od 2007 roku na plaży wiejskiej w Starych Juchach odbywają się pokazy walk rycerskich, historyczna inscenizacja plenerowa upamiętniająca bitwę o ostatni gród Jaćwieski i wtargnięcie na ziemie zamieszkałe przez Jaćwingów.
Podczas imprezy można brać udział w zabawach średniowiecznych i turniejach rycerskich. W tym roku przewidzieliśmy również wiele zbaw oraz stref tematycznych (min. strzelanie z łuku dla dzieci pieczenie podpłomyków, nauka kaligrafii oraz wiele innych) jak również dawne rzemiosła domowe: stanowisko garncarskie, warsztaty uzyskania mąki i kaszy oraz światło w średniowiecznym domu.
Dzień Pikniku to także dzień konkursów i zmagań rodzinnych. Jednym z ważniejszych punktów programu jest turniej kuszniczy dla publiczności o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza Burcharda Von Schwanden. Nie zabraknie wystawców- rękodzielników prezentujących dzieła sztuki ludowej. W międzyczasie odbędzie się konkurs kulinarny pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Dla zgłodniałych znajdzie się też smakowita strawa w postaci pieczonego na rożnie wieprza.
Podczas XII Pikniku Jaćwieskiego zostaną rozegrane Jaćwieskie Mistrzostwa Świata w strzelaniu z tataraku.
Po zmierzchu zapraszamy na rekonstrukcję historyczną oblężenia grodu Jaćwieskiego przez Krzyżaków, która przyciąga co roku szerokie grono widzów, na co liczymy i w tym roku.
W tym roku będziemy świętować to ze szczególnym akcentem w postaci koncertu pieśni patriotycznych z okazji odzyskania niepodległości. Atrakcją będą loty balonem na uwięzi - „Odważni dla niepodległej”, a gdy tylko zapadnie zmrok niebo rozbłyśnie tysiącem barw za sprawą pokazu sztucznych ogni.
W godzinach wieczornych zapraszamy na koncerty Zespołów „Mazury” ze Starych Juch, Szantymani, Skansen Band, oraz Daniel i Aleksandra Szejda. Gwiazda wieczoru Zespół NEVER.
 
Sponsorzy:
Mas Energy Sp.z.o.o Andrzej Paszkot ,Fala Ełk Maciej Olszewski, Betoniarnia „Liczę na cud” Chrzanowo, PHU Mam Sp.j. J.J. M. Makarewicz Siedliska, Przedsiębiorstwo Budowlane Szczuka Woszczele, Transport, handel i pozostałe usługi Kazimierz Kochański, Bank Spółdzielczy Oddział Ełk, J&H Olender Ełk, Planet Cinema Ełk, Przewozy Pasażerskie Krzysztof Zieliński, Paweł Gronowski, Kazimierz Waszkielewicz, Juchowiaczek Wanda Hanusko Stare Juchy, Scorpio Barbara Eliaszuk Stare Juchy, Pahl Drew Stare Juchy, Sklep Pinus Bożena i Sławomir Sosonowscy, Ełckie Centrum Kultury.
 
Patronat medialny:
Radio 5, TYP 3 Olsztyn, Rozmaitości Ełckie


 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 24

W tym miesiącu: 101

W poprzednim miesiącu: 105

Wszystkich: 3560