Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zakończenie projektu "PGR Praca Galimatias Rozstanie"

Utworzono dnia 26.06.2015
Czcionka:

Album wspomnień

Przez 10 miesięcy zbierałyśmy materiały do projektu pt. „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie”. Nasza praca oparła się na wyszukaniu i przeprowadzeniu wywiadów z ludźmi, którzy tworzyli, pracowali i byli świadkami likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych w gminie stare Juchy.
Szesnaście wywiadów utworzyło kalejdoskop ludzkich wspomnień, tych pozytywnych jak i negatywnych związanych z ich pracą w PGR- ach.
Można by było zadać pytanie: „Na co komu takie wspomnienia?”. Przecież PGR- y były...... i poszły w niepamięć. I to właśnie to ostatnie słowo zmobilizowało nas do zatrzymania w pamięci, dla tych którzy będą po nas, to „zjawisko” jakim były PGR- y. Przecież one istniały w naszej polskiej rzeczywistości przez prawie 30 lat! A więc czy można to wykreślić, wymazać i zaprzeczyć faktom, przecież w tym pegeerowskim życiu uczestniczyli ludzie. Właśnie ich wypowiedzi stały się kanwą dla: „Albumu Wspomnień”, krótkometrażowego filmu pt. „Kalejdoskop PGR-u”, filmu poklatkowego pt. „Pieczątką” oraz miniatury teatralnej w wykonaniu „Kwartetu z PGR-u”. w naszych poszukiwaniach bardzo aktywnie uczestniczyli młodzi wolontariusze. Okazało się, że te spotkania były dla nich żywą lekcją historii naszej gminy.
Co zadziwiło nas w czasie spotkań? Były to dwa powtarzające się motywy:
– drobiazgowa pamięć tamtych lat;
– pozrywane więzi ludzi, którzy niejednokrotnie przepracowali z sobą całe dekady.
Ogromne było nasze zaskoczenie, kiedy na kolejnym spotkaniu integracyjnym uczestnicy wpadali sobie w objęcia i płakali ze wzruszenia. Okazało się bowiem, że nie widzieli się przez ponad 20 lat.
Mamy nadzieję, że ten projekt to „zaczyn”, który będzie zaczątkiem wspólnego działania ludzi PGR-u.
Czy to zadziała? Zobaczymy. Jeżeli by się tak stało to byłaby to najbardziej efektowna ewaluacja projektu.

Autor tekstu: Krystyna Pilawska -Wiercińska

Pomysłodawcą i animatorem projektu jest Krystyna Pilawska- Wiercińska oraz Marta Słuchocka.
Projekt sfinansowano ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”.

 

 

 

PGR spotkanie w B-CIiK

Utworzono dnia 03.07.2015, 08:47

Projekt sfinansowano ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 27

W poprzednim tygodniu: 19

W tym miesiącu: 79

W poprzednim miesiącu: 103

Wszystkich: 3970